Ostatnia macierzyńska prosta

Czy jestem wyrodną matką i myślę o powrocie do pracy zawodowej? A może liczy się dla mnie tylko szczęście dziecka? Otoczenie naciska, albo sytuacja finansowa zmusza do podjęcia działań zarobkowych? A może urlop macierzyński pozwolił na uświadomienie sobie bezcelowości dotychczasowej pracy, chodzą po głowie pomysły na własny biznes, ale za co, jak i kiedy…? Jedna odpowiedz na te pytania nie istnieje. Każda z nas jest inna, nie ma dwóch takich samych mam. Szukając odpowiedzi na te pytania, poprosiłyśmy o pomoc kilka zaprzyjaźnionych z nami mam coachek i terapeutek.

kamila pepiak

 

Kamila Pępiak-Kowalska, mama, akredytowany coachem PCC ICF, trener FRIS i mentor: „Zadaj sobie właściwe pytania„.

Aby rozstrzygnąć dylemat prawie każdej mamy na ostatniej prostej urlopu macierzyńskiego, odpowiedz SOBIE na kilka zasadniczych pytań. Odpowiedz na te pytania z ręką na sercu, pisemnie, w spokoju, bez cenzury, tak jak potrzebujesz. Następnie przeczytaj. Po jakimś czasie wróć do pytań. Niech one w Tobie popracują. I jak?

  1. Jak wygląda teraz moje życie (oczami zewnętrznego obserwatora)?
  2. Co potrafię robić w życiu bez wysiłku i sprawia mi to przyjemność?
  3. Czego naprawdę potrzebuje?
  4. Jakie są moje przekonania dotyczące roli matki (czyli rozwiń zdanie – Uważam, że matka powinna…), a później zastanów się, czy te przekonania pomagają Ci w życiu czy też przeszkadzają? Czy są to przekonania Twoje, czy cudze? Przed czym Cię chronią?
  5. Jakie są moje przekonania dotyczące pracy (czyli rozwiń zdanie – Uważam, że praca jest dla mnie…) a później zastanów sią, czy te przekonania pomagają Ci w życiu czy też przeszkadzają? Czy są to Twoje przekonania czy cudze? Przed czym Cię chronią?
  6. Co jest dla mnie w tym momencie mojego życia ważne?
  7. Co oznacza dla mnie BYCIE MAMA?
  8. Co oznacza dla mnie BYCIE OSOBĄ PRACUJĄCĄ?
  9. Co chce po sobie pozostawić?

Zapisuj najważniejsze dla Ciebie pytania codziennie rano na czystej kartce, następnie znajdź przynajmniej 6 odpowiedzi i zapisz je na kartce, czynność powtarzaj minimum 7 dni. Tzw. „wiedza emergentna” pomoże Ci dotrzeć do TWOJEJ właściwej odpowiedzi na pytanie: wracać czy nie wracać do pracy…

Chcesz zadać pytanie, skomentować? Napisz: kamilapepiak@hotmail.com.

 

ilona wargackaIlona Wargacka, mama, akredytowany coach ACC ICF, trener i mentor biznesu: „Patrz z różnych perspektyw„.

Patrząc na dylemat najlepszego momentu na powrót do pracy, widzę go z perspektywy matki 23-letniej córki i 21-letniego syna. Gdy oni byli dziećmi, te 15-17 lat temu, były inne czasy, na szczęście wychowanie w wartościach nie zmienia się bez względu na stan świata i jego rozwoju. Pewnie patrząc dzisiaj z perspektywy czasu znalazłabym parę rzeczy, które zrobiłabym inaczej, na które zareagowałabym inaczej, pozwoliłabym sobie na więcej błędów, byłabym bardziej spontaniczna, zaufałabym sobie.

Ale na wiele rzeczy patrzyłam wtedy tak jak moje klientki dzisiaj, pewne dylematy się nie zmieniają…

Jak podjąć mądrą decyzję o powrocie do pracy? Warto na nią spojrzeć z kilku perspektyw: swojej, dziecka/dzieci, czasu.

Zacznę od dzieci – obserwując zadowoloną aktywną mamę będą uczyły się aktywności, zorganizowania, umiejętności łączenia różnych aktywności. Jednak mama może też być niezadowolona z powrotu do pracy i to też będzie dla dzieci wzór. Wzorem czego będę dla swoich dzieci? Spełnienia zawodowego czy stresu?

A Twoja perspektywa? Aktywność zawodowa łączona z macierzyństwem to bycie cały czas w „obiegu” zawodowym, bycie na bieżąco. Więc sporo jest merytorycznych korzyści z wczesnego powrotu.

A jednak, patrząc z perspektywy czasu, można zadać sobie jeszcze pytanie, czy „wypadnięcie z obiegu” na kilka lat, biorąc pod uwagę perspektywę całego życia, musi determinować nasze decyzje? Na ile, jako matki, uczymy się nowych kompetencji np. cierpliwości czy negocjacji? Na ile nasze dzieci umiemy zobaczyć jako osobistych trenerów i co będziemy mogły wykorzystać jako swój atut w przyszłym życiu zawodowym?

Chcesz zadać pytanie, skomentować? Napisz: biuro@ilonawargacka.pl.

 

beata gizlerBeata Gizler, mama, psychoterapeutka, Gabinet Psychoterapii Gaja: „Kobiecość odnaleziona„.

Co pomoże mamie w podjęciu pracy? Wsparcie męża, który przytuli i powie „Razem damy radę”, wsparcie kobiet, które same były lub są w podobnej sytuacji, „bo razem raźniej „.

Pierwsze dni są trudne. Bo kobieta tęskni za dzieckiem, martwi się, czy na pewno ma dobrą opiekę. Porozmawiaj w przedszkolu z wychowawczynią, jak zachowuje się twoje dziecko, gdy za tobą zamykają się drzwi. Wiele mam zdziwi się, bo  dzieci  zapominają o nich, czas w przedszkolu to czas beztroskiej zabawy, intensywnej nauki, budowania przyjaźni, pierwszych miłości.

A dla Ciebie? To co odzyskujesz po powrocie do pracy to kobiecość! Bo zamiast wygodnego dresu, który często jest poplamiony zupką,  ubierasz sukienkę, jeansy lub inny strój. Malujesz usta, zakładasz inne buty. Twoja  pewność siebie rośnie. Sprawdzasz się w nowej roli, słuchają Cię inni ludzie.

Tylko proszę Cię nie wymagaj od siebie bycia w każdej roli na 100 %. Bo to jest niemożliwe. Kiedy wracasz z pracy do domu, daj sobie czas na to, by ochłonąć z emocji, które towarzyszyły Ci w pracy. To czas „przejścia” na tory domowe. Nasze pociechy pomagają nam w tym, lecz każda z nas potrzebuje godziny lub dwóch by wejść w „domowe kapcie”, to dzieje się powoli!

Słowo ” powoli ” ma magiczną moc. Powoli oswajaj się w nowych rolach. Nie przyśpieszaj. Dziel się swoimi radościami i troskami. Buduj swoją grupę wsparcia: z męża, kobiet, przyjaciół. By twoje macierzyństwo nie było samotne. Zarówno ty, jak i twoje dzieci, potrzebujecie dobrych ludzi wokół.

Pamiętaj, wiele kobiet przechodziło przez to, co ty teraz i dlatego są dla Ciebie wsparciem.

Chcesz zadać pytanie, skomentować? Napisz: info@gajapsychoterapia.pl .

 

anna hadamAnna Hadam-Badzmirowska, mama, psycholog, coach, certyfikowany konsultant FRIS: „Połącz światy„.

Pół roku temu sama zadebiutowałam w roli mamy.  Sama więc wiem, jak trudno zmierzyć się z pytaniem: macierzyństwo i co dalej? Zwłaszcza debiutującym mamom łatwo jest wpaść w pułapkę ulegania presji otoczenia. Może ona pojawiać się ze strony rodziny czy koleżanek, w postaci wygłaszanych opinii, że „najlepiej jak kobieta wraca jak najszybciej do pracy…“ lub „dla dobra dziecka każda matka powinna zostać w domu przez pierwsze trzy lata jego życia“. Każda mama sama powinna podjąć decyzję dotyczącą tego, kiedy jest najlepszy czas dla niej i dla jej dziecka na powrót do pracy: po 6 miesiącach, po roku, po 3, po 10 latach… Ważne, aby to była jej decyzja – podjęta świadomie i dobrze przemyślana.

Może nam się wydawać, że stajemy przed wyborem: albo będę spełnioną mamą, albo będę odnosić sukcesy zawodowe.  A może jednak można je połączyć?

Gdy zdecydujemy, jaki jest nasz cel: czy wracamy do pracy? a jeśli tak – to kiedy?, nadchodzi czas na stworzenie planu: jak to zrobić. Przejrzyjmy nasze zasoby: jakie mamy umiejętności, kompetencje,  możliwości finansowe, wsparcie innych osób? Może okazać się, że będziemy musiały nasz cel trochę zmodyfikować np. podjęłam decyzję, że nie wracam do pracy przez pierwsze trzy lata – zostaję w domu z dzieckiem. Jednak po przeanalizowaniu realiów i dostępnych zasobów doszłam do wniosku, że po roku zacznę pracę na pół etatu. I wtedy decydujemy, jakie mamy opcje i jak je realizować.

Chcesz zadać pytanie, skomentować? Napisz: anna.hadambadzmirowska@gmail.com

 

I na koniec jeszcze mała wskazówka, cały czas słowami Ani: szykując się do powrotu do pracy, lub rozmyślając nad tą decyzją, warto wyznaczyć sobie konkretny czas, gdy tym tematem będziemy się zajmować. Może to być godzina wieczorem, po położeniu dziecka spać, lub w trakcie dnia, gdy ktoś inny zajmuje się potomstwem.  Dlaczego to jest ważne? Aby nie wpaść w pułapkę ciągłego rozmyślania o bardziej lub mniej odległej przyszłości, co uniemożliwia nam bycie tu i teraz. A tu i teraz dzieje się coś pięknego i ważnego: Twoje dziecko rośnie, rozwija się, zdobywa nowe umiejętności, odkrywa świat. Nie przegapmy tego 🙂

 

 

Wypowiedzi koleżanek po fachu zredagowała i opatrzyła komentarzami: Ola Zwolińska, coach i trener projektu „Mama wraca do pracy?!”.

 Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *