Mama karmi w pracy?

Dzisiaj rozpoczynamy na naszym blogu wpisy dotyczące udogodnień, na które mogą liczyć mamy wracające do pracy. Wpisy z tego działu przygotowujemy regularnie, odpowiadając na Wasze pytania dotyczące praw pracujących mam:

Na jednym z forów internetowych rozgorzała ostatnio dyskusja dotycząca przerw na karmienie. Czy pracodawca może odmówić tej przerwy karmiącej piersią pracownicy? Czy może uwarunkować przyjęcie do pracy koniecznością złożenia oświadczenia, że pracownica się tej przerwy dobrowolnie zrzeka? Czy każdej mamie karmiącej piersią przerwa się należy? Jak długo można korzystać z tego udogodnienia? Popatrzmy na fakty:

Fakt 1: Przerwa na karmienie nie należy się każdej mamie.

Do przerw w czasie pracy na karmienie dziecka ma prawo każda karmiąca piersią mama, pod warunkiem, że pracuje dłużej niż 4 godziny w ciągu dnia. I nie ma tu znaczenia, czy mama fizycznie karmi dziecko w czasie tej przerwy! Może ten czas wykorzystać również na np. odciągnięcie pokarmu lub późniejsze rozpoczęcie pracy.

Fakt 2: Konieczne jest uzgodnienie z pracodawcą sposobu wykorzystania przerwy.

Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownicy przerw w pracy na karmienie dziecka, jednak nie musi być ona udzielana „na żądanie” pracownicy. Przerwy na karmienie powinny być dostosowane do potrzeb dwóch stron – trybu pracy w zakładzie pracy i potrzeb mamy. Aby powodować jak najmniejsze zakłócenie organizacji pracy, często przerwy na karmienie są kumulowane np. rano i mama przychodzi później do pracy, lub po pracy – mama wtedy wychodzi wcześniej. Sposób wykorzystania przerw zostaje uzgodniony po przyjęciu wniosku przez pracodawcę.

Fakt 3: Czas przerwy na karmienie jest ściśle określony, choć może się różnić dla różnych mam.

Najczęściej spotykamy mamy, którym przysługują dwie przerwy po 30 minut, kumulowane w godzinną przerwę wykorzystywaną przed lub po pracy. Stąd powszechnie panujący skrót myślowy, że mamy pracują krócej, po 7 godzin.  Warto jednak wiedzieć, że z taką sytuacją mamy do czynienia wyłącznie, gdy mama pracuje co najmniej 6 godzin i karmi jedno dziecko. Przerwa może się wydłużyć – jeżeli mama karmi dwoje lub więcej dzieci, przysługują jej dwie przerwy 45 minutowe, czyli łącznie 1,5 godziny.  Może się także skrócić – do jednej przerwy (30 minutowej przy jednym karmionym dziecku lub 45 minutowej przy min. dwójce), jeśli mama pracuje mniej niż 6 godzin (i więcej niż 4).

Fakt 4: Pracodawca nie może pozbawić pracownicy prawa do przerwy na karmienie.

Prawo do przerwy na karmienie to prawo „kodeksowe”, nie może być zmienione przez np. wewnętrzny regulamin zakładu pracy. Aby uzyskać prawo do przerwy, wystarczy złożyć odpowiedni wniosek (wzór możesz pobrać tu). Pracodawca próbując zmusić pracownicę (lub kandydatkę do pracy) do rezygnacji z przerwy na karmienie łamie prawo i o sprawie powinno się powiadomić Państwową Inspekcję Pracy.

Fakt 5: Konieczne jest udokumentowanie faktu karmienia piersią.

Choć niepotrzebne są tu nagrania lub zdjęcia potwierdzające to, że karmisz piersią:) , należy udokumentować ten fakt. Zdania prawników, jak i Państwowej Inspekcji Pracy, są podzielone, jeżeli chodzi o sposób udokumentowania. Są interpretacje, które mówią o konieczności przedstawienia zaświadczenia lekarskiego wystawionego przez lekarza prowadzącego mamę lub dziecko. A są też interpretacje mówiące o tym, że wystarczy oświadczenie mamy, że karmi dziecko. Więc dla własnej wygody radzę sprawdzić, jakiej formy udokumentowania wymaga twój pracodawca!

obsluga-projektow-wspolfinansowanych-ze-srodkow-unii-europejskiej-biuro-rachunkowe-art-lex-katarzyna-pomorska  Katarzyna Pomorska

 Właścicielka częstochowskiego biura rachunkowego Art-Lex, ekspertka w zakresie m.in. prawa    pracy. Wspiera projekt „Mama wraca do pracy?!” opowiadając o prawnych aspektach podjęcia zatrudnienia po przerwie związanej z macierzyństwem. Zna je również z autopsji – jako mama z wieloletnim doświadczeniem.

 


fio_logo_horyzontal-01
CRIS ZNACZEK_www_72_rgbramza_logo-01

Projekt dofinansowany ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

 Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *