Budowanie zaangażowania mam wracających do pracy
Raport „Budowanie zaangażowania mam wracających do pracy: wyzwania, zalecenia, baza dobrych praktyk” powstał jako jeden z owoców projektu „Mama wraca do pracy?!”.
Jego najważniejsze wnioski to:
- W perspektywie ostatnich lat i wprowadzonych nowych narzędzi polityki prorodzinnej temat budowania zaangażowania mam wracających do pracy zyskują na coraz większym znaczeniu.
- W Częstochowie, jak w całym kraju, pracodawcy odczuwają coraz większe trudności z pozyskiwaniem wysoko wykwalifikowanych pracowników, zarówno na stanowiska specjalistyczne, jak i robotnicze. Paradoksalnie, sami pracownicy wciąż oceniają ilość atrakcyjnych ofert pracy jako niewielką.
- Główne powody, dla których firmy podejmują działania związane z budowaniem zaangażowania mam to: skuteczne planowanie zmian organizacji pracy związanej z nieobecnością, zapobieganie utracie pracownic po okresie pełnienia ról wychowawczych (na rzecz innych pracodawców lub wydłużenia przerwy w formie urlopu wychowawczego) i zwiększenie efektywności wdrożenia po okresie przerwy.
- Konsekwentne respektowania kodeksowych praw i empatyczne traktowanie powracających mam to główne sposoby budowania zaangażowania rodziców stosowane przez badanych pracodawców.
- Żadna z badanych organizacji nie opracowała formalnych procedur re-adaptacji pracowników po dłuższej nieobecności.
- Najbardziej pożądane przez mamy wracające do pracy sposoby elastycznej organizacji pracy (skrócenie godzin pracy, elastyczne dopasowanie godzin rozpoczęcia/zakończenia, praca zdalna) są wciąż rzadko stosowane przez lokalne firmy.
- Niewykorzystywane są również pozapłacowe elementy motywowania, dopasowane do aktualnej sytuacji rodzinnej mam-pracownic.
- Nieliczne firmy deklarują promowanie kultury organizacyjnej wspierającej skuteczne budowanie atmosfery życzliwości i otwartości na potrzeby pracujących mam.
- Większość firm odwołuje się do osobistych przeżyć menedżerów i na ich podstawie empatycznego traktowania powracających do pracy rodziców. Nieliczne firmy deklarują posiadanie szkoleń, które przygotowują menedżerów do indywidualnego wsparcia pracownika.
Całość raportu znajdziesz pod poniższym linkiem:
Projekt dofinansowany ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.
Dodaj komentarz