Akademia „Tata przy garach”

Jesienią 2017 zapraszamy mężczyzn do garów. I nie jest to żadna forma złośliwości dziejowej, a jak najbardziej na serio zaproponowana pomoc w realizacji ciekawego projektu. Akademia „Tata przy garach” została wymyślona przez grupę częstochowskich ojców i realizowana jest dzięki funduszom pozyskanym ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Tak panowie piszą o swojej inicjatywie:

Wierzymy w aktywne ojcostwo i promujemy je, zapraszając częstochowskich ojców na warsztaty kulinarne razem z ich dziećmi. Coraz więcej mówi się nie tylko o zmianie w podejściu polskich ojców do ojcostwa, ale także o tym, jak zaangażowanie w opiekę i wychowanie dziecka wpływa na ojca, jego więź z dzieckiem oraz samo dziecko. Badania pokazują jednak, że postulowane partnerstwo jest rzadko realizowane. Ojcom nadal najłatwiej jest realizować partnerstwo w tych obszarach, które stereotypowo przypada mężczyznom (np. uprawianie sportów z dzieckiem – 31% ojców). W przypadku wszystkich innych zadań związanych z opieką nad dzieckiem, jeżeli nie jest realizowana przez oboje rodziców, zajmuje się nimi głównie matka. Z autopsji wiemy, że zrealizowanie marzenia o w pełni zaangażowanym ojcostwie nie jest łatwe. Sami najczęściej nie mamy pozytywnych wzorców z własnego dzieciństwa. A przygotowywanie posiłków jest idealnym tego przykładem, jako że stereotypowo od wieków jest wpisane w rolę matki.
Czy warto to zmieniać w swoim domu? Wspólne gotowanie zapewnia aktywną zabawę z dzieckiem, ćwiczy zdolności manualne, uczy współdziałania z rodzicem, uczy zasad żywieniowych, zachęca do kosztowania nowych potraw, dzięki czemu dieta dziecka (i ojca!) staje się bardziej różnorodna. A przede wszystkim zbliża, a na tym szczególnie nam zależy w relacji z naszymi dziećmi. Tobie też?”

Nam też na tym zależy, więc wspieramy organizacyjnie i promocyjnie ich działania. Pierwsze warsztaty ruszają już 9 września. Ich realizację wspiera również Fundacja Oczami Brata, warsztaty będą miały miejsce w założonej przez nich Klubokawiarni „Alternatywa 21„.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *